Урок «Індійський океан»
Урок з природознавства
на тему: «ІНДІЙСЬКИЙ ОКЕАН»
Підготувала вчитель початкових класів ЗЗСО №9 м. Чернігова Кобець С.О.
Тема. Індійський океан.
Мета. Формувати знання учнів про Індійський океан, його рослинний і тваринний світ, значення для людства ; удосконалювати вміння здобувачів освіти аналізувати, порівнювати та узагальнювати факти; робити висновки , розвивати вміння читати географічну карту ; розвивати кмітливість, спостережливість ; виховувати в учнів любов до природи.
Обладнання: глобус, карта півкуль , ілюстративний матеріал, і нтерактивна дошка , фломастери .
Т ип уроку: комбінований
Вид уроку : інтегрований (природознавство , українська мова , образотворче мистецтво )
Хід уроку
І. Організація Хвилинка спостережень .
II. Перевірка домашнього завдання.
Метод «Мікрофон»
— У яких півкулях розташований Атлантичний океан? Береги яких материків він омиває?
— Яке місце Атлантичний океан займає за площею і глибиною серед інших океанів Землі?
- Яке море в Атлантичному океані?
— У яких теплових поясах простягається Атлантичний океан?
- Хто першим відкрив Атлантичний океан?
— Як людина використовує багатства Атлантичного океану?
— Чому Атлантичний океан потребує охорони?
Індивідуальне опитування
— У яких півкулях розташований Атлантичний океан? Береги яких материків він омиває? Покажіть на фізичній карті півкуль
- Як ростуть рослини в океані?
- — Які рослини ростуть в океані?
- — Які тварини є мешканцями Атлантичного океану?
- Яке найтепліше море? Чому?
ІІІ. Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
Третій за площею — Індійський океан.
Працювати будемо у групах.
І V . Вивчення нового матеріалу.
Презентація.
Розповідь з елементами бесіди і практичною роботою з фізичною картою півкуль .
Слайд 2
Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній Індійський океан. Індійський океан є третім за розмірами океаном Землі. Індійський океан менш великий, ніж Тихий і Атлантичний океани. Його площа становить 76 млн. Км2. Найбільш широкий цей океан в Південній півкулі, а в Північній має вигляд великого моря, глибоко врізається в сушу. Саме великим морем представлявся Індійський океан людям з давніх часів
. На півночі він омиває береги Євразії, на заході – Африки, на півдні – Антарктиди, а на сході Австралії.
Площа океану — 76,2 млн. км 2 . Найбільша затока – Бенгальська. Максимальна глибина – 7729 м знаходиться у Зондському жолобі , який знаходиться у східній частині океану . Найбільші острови – Мадагаскар, Шрі-Ланка.
Кількість морів – 11. ( Показати на карті).
Індійський океан надійно захищений горами від проникнення холодних повітряних мас з півночі. Тому температура поверхневих вод у північній частині океану станови +29°С, а у Перській затоці влітку підвищується до +30 . +35°С. Найхолоднішими є води на півдні океану, де відбувається вплив Антарктиди. Тут трапляються айсберги .
Слайд 3
Обігнув Південну Африкупройшов вздовж східного узбережжя матарика і першим перетнув Індійсьий океан і досяг берегів Індії
Слайд 4
На східному узбережжі Африки португальці вступили в конфлікт з місцевими арабськими правителями, але в порту Малінді їх зустріли доброзичливо
Слайд 5
Для перших експедицій європейців величезне значення мало плавання португальців Б. Діаша, який у 1487 р. обігнув Африку з півдня . Він довів, що існує морський шлях до Індії. Через 9 років Діаш керував спорядженням великої експедиції іншого мореплавця – Васко да Гами , який у 1497—1499 рр. здійснив подорож до Індії . Васко да Гама повернувся в Лісабон у серпні 1499 р. Із 170 учасників експедиції живими залишилися 55.
Слайд 6
Метод «Проблемне питання»
- Як ви гадаєте, чому океан має таку назву?
А назву океанові дав португальський учений С. Мюнстер.
Він посідає третє місце у Світовому океані.
Слайд 7
Індійський океан омиває чотири материки. Хто назве , які саме?
в північній частині океану два сезони – спекотне, хмарне, дощове, штормове літо та тепла, тиха, суха, сонячна зима. У західній частині океану зароджуються тропічні циклони (урагани) , що призводить до цунамі . Рухаючись на північ до південних берегів Азії, вони спричиняють великі руйнування.
Слайд 8
Океан має незначну кількість морів та островів. Найбільший серед них — це Мадагаскар (вчитель показує на карті).
На півночі біля материка Євраз ії Індійський океан утворює багато морів. Найбільшими серед них є Аравійське, Червоне (вчитель показує на карті).
Метод «Практичність теорії»
— Подивіться уважно на карту і скажіть з якими океанами зв’язаний Індійський океан? (На заході Індійський океан сполучається з Атлантичним, на сході — з Тихим.)
Це єдиний з океанів, який не зв’язаний з Північним Льодовитим океаном. З півночі він ніби огорнутий сушею.
Слайд 9
Орієнтуватися в Індійському океані допомагає сузір’я — Південний Хрест. Найяскравіші його зорі утворюють ніби хрест. Його довша «поперечка» майже точно вказує напрямок північ-південь.
Слайд 10
Це сузір ’ я знаходиться на екваторі.
Слайд 11
Сузір’я Південний Хрест прикрашає прапори різних країн. Наприклад Австралії, Нової Зеландії.
Слайд 12
Маврікій – острівна держава в Індійському океані. Один з найкрасивіших островів нашої планети. Він має дивовижну пам’ятку – ілюзію підводного водоспаду. Ця ілюзія виникає внаслідок руху мулових відкладень і піску під впливом потужних підводних течій.
Слайд 13
Метод «Проблемне питання»
— Розгляньте схему теплових поясів Землі. У межах яких теплових поясів розташований Індійський океан? (Індійський океан розташований в жаркому, помірному та холодному теплових поясах.)
— Поміркуйте, чи різноманітний рослинний і тваринний світ Індійського океану. Чому?
Так, саме розташування Індійського океану в жаркому, помірному та холодному теплових поясах Землі зумовлює різноманітність рослинного і тваринного світу.
Тут, як і в Тихому океані ростуть бурі, зелені та червоні водорості. А біля материків та островів вони утворюють цілі підводні луки.
В Індійському океані розташоване найсолоніше море Світового океану — Червоне море. У море не впадають річки, які несуть намул і пісок, тому вода в ньому кришталево чиста.
У теплих водах океану на мілководді живуть коралові поліпи (корали).
Саме Червоне море — це царство коралів різних форм і кольорів. З кораловими рифами тісно пов’язане життя багатьох риб.
Слайд 14
В Індійському океані живуть численні види риб. Серед них медузи-гіганти. Ці медузи можуть досягати до двох метрів в діаметрі і важити до 200 кг.
Морські змії добре пірнають, плавають. Їх довжина може сягати до З м. Пірнають на глибину до 180 м і можуть знаходитись під водою 2 год. Отрута цих змій одна з найпотужніших.
Живуть і такі акули. Китова акула, акула-молот і ненажерлива тигрова акула. Велетенська ак ула-молот може сягати довжини до 6 метрів при вазі до 600 кг .
Живуть також скати, восьминоги, краби.
Є і крокодили. Ці сильні хижі рептилії, активні переважно вночі, можуть жити як у воді так і на суші.
Слайд 15
У теплих водах океану водяться гігантські морські черепахи та морські раки – лангусти. Живуть ці морські раки на дні, ховаючись серед скель, під камінням, серед коралів і зарослей підводних рослин. Ведуть поодинокий спосіб життя . На відміну від річкового рака, у них немає клешень. Лангусти видають голосні звуки (своїми довгими вусами шкребуть по панциру), що відлякують ворогів. Тварини часто лякають цим звуком риб, і ті відпускають свою здобич, а рак підбирає її.
Слайд 16
Рекордсменом за швидкістю підводного плавання є риба-меч. Її швидкість сягає 130 км за год. Довжина може бути до, а вага півтонни. Її страшна зброя – гострий меч. Ця риба наводить жах на мореплавців, рибаків і навіть на воєнні судна, пробиваючи своїм мечем корпус судна.
Слайд 17
В Індійському океані водиться і риба-крапля. Це реальний вигляд риби. На поверхні вона стає желейною і набуває сумний вигляд. Вона вважається найхимернішою. Веде лінивий спосіб життя, плаває повільно і мало, більше лежить з відкритим ротом і чекає, коли туди щось потрапить.
Слайд 18
Червоні корали здебільшого живуть у Червоному морі. Вони мають форму маленьких безлистяних кущів і можуть виростати до 1 м у висоту. Червоні корали цінуються набагато більше. Аніж інші види коралів.
Слайд 19
Корали вважаються морськими безхребетними тваринами. Корали в теплих морях створюють бар ’ єрні рифи, що відокремлюють берег і лагуну із солоною водою, можуть бути до 30 км шириною. Корали використовуються як сировина для отримання вапна та прикрас.
Слайд 20
Особливо цінуються червоні корали. В будь-які часи коралові прикраси користувалися попитом. Спочатку з них виготовляли амулети або обереги, а пізніше стали виготовляти прикраси. У будь-якій країні можна було знайти коралові намиста, браслети, брошки, сережки. Коралами навіть розшивали одяг. В Україну корали завозились греками, які називали їх кістками дракона. Тому пізніше їх стали називати драконітами. З цієї причини коралам приписувалось безліч магічних властивостей. Вважалось, що корал захищає від заздрості і лихого ока, продовжує життя і дарує щастя своєму власникові
Слайд 21
Індійський океан багатий на родовища нафти й газу. За запасами і видобуванням нафти й природного газу Індійський океан посідає перше місце серед інших океанів. Виявлено в океані поклади залізних, марганцевих і мідних руд.
— Найбільшим у світі постачальником нафти є район Перської затоки (П оказ ати на карті).
Слайд 22
Індійський океан – зона видобутку і транспортування нафтопродуктів, тому він постійно знаходиться під загрозою забруднення.
Слайд 23
Крім того, екологічна ситуація погіршується через скидання сміття з кораблів, що проходять по ньому, присутності військових кораблів, а також засмічення густонаселених частин узбережжя. Біорізноманіття океану скорочується, і для запобігання цьому підписуються міжнародні конвенції про його захист, створюються спеціальні морські резервати.
V . Музична фізкультхвилинка.
V І. Закріплення знань, умінь і навичок.
Робота в групах .
Перша група – науковці. Завдання групи – написати науковий текст про Індійський океан.
Друга група – туристична агенція. Завдання – створити рекламу «Круїз по Індійському океану». Щоб заохотити людей до відпочинку на лайнері по океану.
Третя група – декоратори. Завдання групи – підготувати скрайб-малюнок на тему «Індійський океан».
Четверта група художники-оформлювачі. Завдання – виготовити Лепбук.
Кожна група презентує свою роботу.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
VIII. Домашнє завдання.
Источник
ПРИРОДОЗНАВСТВО конспекти уроків 4 клас до підручника Т. В. Гладюк — розробки уроків — 2015 рік
УРОК 26 Індійський океан
Тема. Індійський океан.
Мета. Формувати в учнів уявлення про особливості природи Індійського океану; удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; розвивати кмітливість, спостережливість, мислення; виховувати любов до природи, потребу у пізнанні нового матеріалу.
Обладнання: таблиці, ілюстративний матеріал, презентація.
- Організація класу до уроку.
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
До уроку природознавства приготуйтесь,
на роботу налаштуйтесь.
Будемо активно працювати й нові знання
про Індійський океан здобувати.
III. Перевірка домашнього завдання. Бесіда.
— У яких півкулях розташований Атлантичний океан? Береги яких материків він омиває? Покажіть на фізичній карті півкуль.
— Яке місце Атлантичний океан займає за площею і глибиною серед інших океанів Землі?
— У яких теплових поясах простягається Атлантичний океан?
— Які рослини ростуть в океані?
— Які тварини є мешканцями Атлантичного океану?
— Як людина використовує багатства Атлантичного океану?
— Чому Атлантичний океан потребує охорони?
— Використовуючи таблицю, порівняйте кашалота і білу акулу. Чим вони подібні? Чим відрізняються?
- Актуалізація опорних знань, повідомлення теми уроку.
— Пригадайте, який океан є третім за площею.
— Тема нашого уроку — «Індійський океан».
- Вивчення нового матеріалу.
І. Розповідь з елементами бесіди і практичною роботою з фізичною картою півкуль з метою формування уявлення про площу Індійського океану і його положення на земній кулі.
Розгляньте фізичну карту півкуль. Знайдіть на ній Індійський океан. Індійський океан є третім за розмірами океаном Землі.
Індійський океан менш глибокий, ніж Атлантичний океан. За глибиною він займає третє місце серед океанів. Максимальна глибина Індійського океану відмічена у Зондському жолобі (7729 м), який знаходиться у східній частині океану (вчитель показує на карті).
Погляньте на фізичну карту півкуль. У яких півкулях розташований Індійський океан? (Індійський океан розташований у Східній і переважно у Південній півкулях. Екватор перетинає океан в найбільш північній частині.)
— Береги яких материків омиває океан? (Індійський океан омиває береги чотирьох материків: на півночі — Євразії, на заході — Африки, на сході — Австралії і па півдні — Антарктиди.)
Поміркуйте, чому океан отримав таку назву. (Індійський океан нарекли за назвою країни Індії, береги якої він омиває.)
— Відомості про Індійський океан людям були відомі давно завдяки індійським, єгипетським та фінікійським мореплавцям. Після відкриття Індії португальським мореплавцем Васко да Гамою в 1499 р. європейці почали освоювати Індійський океан.
Островів в океані порівняно небагато. Найбільший серед них — це Мадагаскар (вчитель показує на карті).
Біля материка Євразії Індійський океан утворює багато морів. Найбільшими серед них є Аравійське, Червоне (вчитель показує на карті).
З якими океанами зв’язаний Індійський океан? (На заході Індійський океан сполучається з Атлантичним, на сході — з Тихим.) (Вчитель показує на карті.)
— Чи має він зв’язок з Північним Льодовитим океаном? (Це єдиний з океанів, який не зв’язаний з Північним Льодовитим океаном. З півночі він ніби огорнутий сушею.)
- Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про температуру і солоність вод Індійського океану.
— Розгляньте схему теплових поясів Землі. У межах яких теплових поясів розташований Індійський океан? (Індійський океан розташований в жаркому, помірному та холодному теплових поясах.)
— Індійський океан — один з найтепліших. Північна частина океану лежить в жаркому тепловому поясі, тому води там добре прогріваються. Температура поверхневих вод у північній частині океану становить +29 °С Найвища температура води — у Червоному морі (до +35 °С). З віддаленням від екватора на південь води океану стають дедалі холоднішими. Температура опускається нижче 0 °С на крайньому півдні океану, де відчувається вплив Антарктиди. Тут в океані трапляються айсберги.
Особливістю природи Індійського океану є мусонні вітри — стійкі вітри, що протилежно змінюють свій напрямок двічі на рік. Зимовий мусон має напрямок з суходолу на океан, літній — з океану на суходіл. Частими є урагани, особливо поблизу острова Мадагаскар.
Індійський океан — найсолоніший серед океанів. У Червоному морі найвища солоність океанічних вод у світі. Біля екватора солоність води менша.
- Розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про рослинний і тваринний світ Індійського океану.
— Поміркуйте, чи різноманітний рослинний і тваринний світ Індійського океану. Чому?
Розташування Індійського океану в жаркому, помірному та холодному теплових поясах Землі зумовлює різноманітність рослинного і тваринного світу.
Найбагатший рослинний і тваринний світ — на півночі Індійського океану. Поміркуйте, чому.
— На півночі Індійського океану поверхневі води дуже теплі. Там разом з річковими водами в океан потрапляє велика кількість поживних речовин. Внаслідок бурхливого розмноження мікроскопічних водоростей у поверхневих шарах вода починає «цвісти», змінюючи при цьому свій колір.
В Індійському океані ростуть бурі, зелені та червоні водорості. Біля берегів материків і островів вони утворюють підводні луки.
У теплих водах Індійського океану живуть різноманітні тварини.
Розгляньте на ілюстраціях тварин (мал. 41 підручника, на таблиці, слайді), які живуть в Індійському океані, прочитайте їх назви. На які групи можна поділити цих тварин?
— В Індійському океані живуть численні види риб. Серед них — скумбрії, летючі риби, численні акули, скати. Поширені тунець, сардинець, камбала.
Пригадайте, що ви знаєте про китову акулу.
Окрім китової акули, в Індійському океані мешкає і акула-молот. Велетенська акула-молот може сягати довжини до 6 метрів при вазі до 600 кг. Живе у прибережних водах. Голова та морда мають молотоподібну форму. Живиться рибою, головоногими молюсками, може нападати й на інших акул. Відомі випадки, коли ця акула нападала на людей. Веде поодинокий спосіб життя.
— Мешкає в океані і ненажерлива тигрова акула.
— Цікаві різнобарвні риби водяться поблизу коралових рифів. Є серед них і отруйна риба-зебра. Упізнати рибу можна за червоним забарвленням тіла з яскравими світлими смугами. Довжина тіла риби близько 30 см, а вага — до 1 кг. Грудні плавці у риби-зебри великі, тому й називають її ще крилаткою смугастою, проте літати ці риби не можуть. У спинних і грудних плавцях риби-зебри є гострі отруйні голки. За допомогою цих голок риби атакують своїх жертв. Ці хижі риби можуть спокійно заковтувати риб довжиною до двох третин власної.
— У теплих водах Індійського океану на мілководді живуть коралові поліпи (корали). Розгляньте корали на таблиці, слайді. Що нагадують вам ці тварини?
На мілководді поблизу коралових рифів мешкають голкошкірі тварини — морські зірки й морські їжаки, головоногі молюски — каракатиці і кальмари, ракоподібні — лангусти і креветки.
У морських зірок в основному пласке тіло, забарвлене у яскраві кольори, воно поділене на окремі сегменти — так звані промені. Ці хижаки живляться молюсками (мідіями, устрицями), коралами, морськими їжаками.
— Тіло морських їжаків вкрите великою кількістю голок. Ці тварини живляться водоростями, але можуть споживати і дрібних тварин. Морські їжаки, як і морські зірки, — малорухливі тварини. Люди вживають у їжу ікру деяких видів морських їжаків, а вапняковий панцир використовують як мінеральне добриво.
— Розгляньте зображення лангустів (мал. 41 у підручнику, слайд). Порахуйте, скільки ходильних ніг у цієї тварини. Лангусти — найбільші представники десятиногих раків. Розміри їх тіла можуть сягати до 50-75 см. Живуть ці морські раки на дні, ховаючись серед скель, під камінням, серед коралів і зарослей підводних рослин. Ведуть поодинокий спосіб життя. Як і у річкових раків, їх тіло вкрите міцним панциром. На відміну від річкового рака, у них немає клешень. Лангусти видають голосні звуки (своїми довгими вусами шкребуть по панциру), що відлякують ворогів. Тварини часто лякають цим звуком риб, і ті відпускають свою здобич, а рак підбирає її.
— Розгляньте зображення каракатиці (слайд). Чим каракатиця подібна до кальмара?
— Каракатиця висліджує жертву, за допомогою довгих щупальців з присосками хапає її й притягує до себе. У випадку небезпеки шкіра каракатиці змінює колір. Допомагає втекти тварині від ворогів чорнильна рідина, яку каракатиця випускає під час небезпеки з особливого чорнильного мішка.
У теплих водах океану водяться гігантські морські черепахи й дуже отруйні морські змії.
Розгляньте зображення морської змії (слайд). Тіло морських змій вкрите дрібними лусочками. їх довжина може сягати до З м. Морські змії добре плавають, можуть пірнати на глибину до 180 м і перебувати під водою до 2 годин. Живляться рибою, головоногими молюсками.
В Індійському океані мешкають дельфіни, а поблизу Антарктиди можна побачити багато китів і тюленів.
- Робота з підручником, розповідь з елементами бесіди з метою формування уявлення про використання багатств Індійського океану людьми.
Прочитайте текст про використання багатств Індійського океану людьми.
Обговоріть в групах, яке значення Індійського океану в житті людини.
На які корисні копалини багатий океан? (Індійський океан багатий на родовища нафти й газу. За запасами і видобуванням нафти й природного газу Індійський океан посідає перше місце серед інших океанів. Виявлено в океані поклади залізних, марганцевих і мідних руд.)
— Найбільшим у світі постачальником нафти є район Перської затоки (вчитель показує на карті).
Яке значення Індійського океану у забезпеченні транспортного зв’язку між континентами? (Через океан проходять головні морські шляхи. Вони сполучають морські порти Атлантичного і Тихого океанів.)
На узбережжі Індійського океану проживає понад 1 млрд осіб. Люди здавна використовують багатства Індійського океану. На півночі океану займаються виловом риби, добувають морські перлини.
Теплі води й мальовничі коралові острови Індійського океану приваблюють туристів з різних країн світу.
Як впливає господарська діяльність людей на природу Індійського океану? Чому океан потребує охорони? (Інтенсивний видобуток нафти й газу в Індійському океані призводить до забруднення вод нафтопродуктами. Це спричиняє загибель живих істот в океані, загрожує населенню узбережних районів.)
- Музична фізкультхвилинка.
- Закріплення знань, умінь і навичок.
- Робота в парі.
— Поміркуйте! Чим Індійський океан відрізняється від Атлантичного?
- Робота в зошитах з друкованою основою (колективно). Завдання 1 і 2.
- Завдання на застосування знань, умінь і навичок.
— Покажіть на фізичній карті півкуль Індійський океан.
— Вкажіть «зайву» тварину у кожному рядку. Поясніть свій вибір.
- Лангуст, акула, скат, риба-зебра.
- Кит, тюлень, морська змія, дельфін.
- Гра «Упізнай тварину».
Учитель показує малюнки тварин Індійського океану, учні їх називають.
VII. Підсумок уроку.
— Що нового ви дізналися на уроці?
VIII. Домашнє завдання.
— Прочитайте §21. Дайте відповіді на запитання після параграфа.
Источник