Конспект уроку з природознавства у 4 класі — «Природа океанів. Тихий океан»
Конспект уроку за 4 клас, тема — «Природа океанів. Тихий океан». Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості Тихого океану; продовжити навчати читати карту та працювати із нею; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості Тихого океану; продовжити навчати читати карту та працювати із нею; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 47)
2. Гра «Відповідність»
Колір, яким на карті позначені рівнини.
Колір, яким на карті позначені водойми.
Зменшене зображення земної поверхні на площині, виконане за допомогою умовних знаків.
Величезні простори води.
Зменшена модель Земної кулі.
Північний і Південний
3. Загадування загадок про океани, дібраних учнями
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості Тихого океану.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
— Який колір переважає на глобусі?
— Як на карті позначають глибину морів і океанів?
— Пригадайте! Що таке Світовий океан?
— На які частини поділяється Світовий океан?
— Які океани є на Землі? У яких півкулях вони розташовані?
— Чим схожі всі океани? Чим вони можуть відрізнятися?
Світовий океан розділений материками на частини, які називаються океанами. На Землі — чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий.
Світовий океан збагачує повітря киснем, адже в ньому росте безліч зелених водоростей. А ще він зігріває планету. Як це відбувається? У теплі пори року вода океанів і морів повільно вбирає сонячне тепло і довго його утримує. У холодну пору вода так само повільно віддає тепло, нагріваючи повітря, яке рухається на материки.
— Який океан є найбільшим на Землі? Знайдіть на карті світу межі Тихого океану .
— У яких півкулях розташований Тихий океан?
— Береги яких материків він омиває?
— Розгляньте карту теплових поясів світу. У яких теплових поясах простягається Тихий океан?
Тихий океан має найрізноманітніший рослинний і тваринний світ. На крайньому півдні і на півночі вода холодна, а біля екватора — завжди
тепла. У ньому є умови для життя різних рослин і тварин. У воді налічується 480 видів зелених, бурих і червоних водоростей. Серед риб — оселедці, сардини, скумбрія, сайра, лососі, тріска. Є велетенські краби, морські черепахи і змії. Живуть кити, тюлені, моржі, котики.
2. Робота за підручником ( с. 47–51 )
Учні відповідають на запитання на с. 47.
— За малюнком 32 доведіть, що природа океанів дуже різноманітна.
— За малюнком 33 розкажіть про життя у водних глибинах океану.
— Від чого залежить життя у Світовому океані?
— Яка особливість Тихого океану?
— За малюнками 34–37 розкажіть про різноманітність рослинного і тваринного світу Тихого океану.
— Яке господарське значення природи Тихого океану?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 51.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
— Запропонуйте, як зберегти чистоту вод Тихого океану.
2. Робота по карті
— Покажіть на карті розташування й межі Тихого океану.
— Визначте, по яку сторону від екватора та в яких півкулях він розташований.
— Які моря належать до Тихого океану?
— Які материки він омиває?
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Де розташований Тихий океан?
— Чи підходить назва океану, який назвали Тихим? Яку назву ви дали б цьому океану?
— Чи багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ Тихого океану?
— Що дає природі Світовий океан?
— Яка вода в океані на смак?
— Чи всі люди Землі турбуються про чистоту океанських вод?
— Яке значення має Тихий океан для людства?
Источник
Усі уроки природознавства. 4 клас — Основа 2015 рік
ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
УРОКИ 22-25 ОКЕАНИ ЗЕМЛІ. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ ОКЕАНІВ
Мета: сформувати в учнів уявлення про особливості природи океанів; продовжити навчати читати карту та працювати із нею; вчити складати комп’ютерні презентації, розповіді про природу материків і океанів, виступати перед класом з підготовленою інформацією; виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Гра «Відповідність»
Точки Землі, через які проходить земна вісь.
Північний і Південний полюси
Колір, яким на карті позначені рівнини.
Колір, яким на карті позначені водойми.
Зменшене зображення земної поверхні на площині, виконане за допомогою умовних знаків.
Величезні простори води.
Зменшена модель Земної кулі.
2. Природнича розминка «Чи вірите ви?»
□ Чи вірите ви в те, що океани — величезні ділянки води, що оточують материки й острови?
□ Чи вірите ви в те, що вода в океані не солона?
□ Чи вірите ви в те, що на Землі існують чотири океани?
□ Чи вірите ви в те, що Тихий океан — найменший?
□ Чи вірите ви в те, що Північний Льодовитий океан — найхолодніший і вкритий льодом?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про особливості природи океанів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Понад 2/3 поверхні Землі покрито водною оболонкою — Світовим океаном. Середня глибина Світового океану всього 4 км, а відстань до центру Землі складає 6 371 км.
Світовий океан розділений материками на частини, які називаються океанами. На Землі — чотири океани: Тихий, Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий.
Вода в океанах солона. Якби, наприклад, випарити солі, розчинені в океанічній воді, то вони вкрили б дно Світового океану шаром завтовшки 60 м, а сушу — 153 м.
З поверхні океанів випаровується значна кількість води. З водяної пари утворюються хмари. Вони переносяться вітром у різні місця Землі, і там випадають опади.
Світовий океан збагачує повітря киснем, адже в ньому росте безліч зелених водоростей. А ще він зігріває планету. Як це відбувається? У теплі пори року вода океанів і морів повільно вбирає сонячне тепло і довго його утримує. У холодну пору вода так само повільно віддає тепло, нагріваючи повітря, яке рухається на материки.
У морях і океанах — близько 10 тисяч видів рослин. Більшість рослин — це водорості. На глибині до 100 м, куди сягає сонячне проміння, ростуть зелені водорості. Нижче — бурі, а ще нижче — червоні.
У товщі води Північного Льодовитого океану живуть мікроорганізми. Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус. Водяться раки, медузи, риба: оселедці, тріска, камбала, окунь морський. На островах існують колонії моржів і тюленів, пташині базари. Поблизу узбережжя на кризі живуть білі ведмеді, які охороняються. Рідкісними стали кити.
Температура води в різних частинах Атлантичного океану неоднакова. Найтепліша — поблизу екватора. У теплій воді росте багато водоростей. Серед них і бура саргасова водорость, яка утворює зарості на великих територіях. Біля Північної Америки навіть море назвали Саргасовим. Мешкають акули, летюча риба, риба тунець, морські черепахи. З птахів — альбатроси і фрегати. У північній і південній частинах океану живуть кити, тюлені, морські котики.
Рослини теплого Індійського океану — це зарості бурих, зелених і червоних водоростей. Від великої кількості мікроскопічних зелених водоростей вода «зацвітає». У теплих водах мешкають великі медузи, краби, багато видів риб, акули, морські черепахи і морські змії. Водяться в океані скати й восьминоги. Біля берегів трапляються крокодили.
Тихий океан має найрізноманітніший рослинний і тваринний світ. На крайньому півдні і на півночі вода холодна, а біля екватора — завжди тепла. У ньому є умови для життя різних рослин і тварин. У воді налічується 480 видів зелених, бурих і червоних водоростей. Серед риб — оселедці, сардини, скумбрія, сайра, лососі, тріска. Є велетенські краби, морські черепахи і змії. Живуть кити, тюлені, моржі, котики.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
— Різноманітний живий світ морів і океанів. Учені вважають, що життя на нашій планеті виникло саме у Світовому океані.
Нині в морях і океанах мешкають понад 20 тисяч видів риб і безліч інших морських тварин: із ссавців — кити і дельфіни, а також маленькі рачки, молюски від невеликого равлика до гігантських кальмарів і восьминогів. Відомі глибоководні кальмари, які досягають разом зі щупальцями 14 метрів завдовжки. Хижі риби — білі акули, яких прозвали «морськими розбійниками», наводять жах на всіх водних мешканців.
У глибинах морів темно і холодно. Там мешкають невеликі морські тварини. Глибоководні риби рідко можуть добути собі їжу, якої дуже мало на глибині. Деякі з них випромінюють синьо-зелене світло, що фосфоресціює для залучення маленьких рибок як здобичі.
2. Робота в групах
Робота з картою світу
— Відгадайте назву океану за описом, покажіть на карті півкуль.
Найбільший океан на Землі. Розташований між материками Євразією, Австралією, Північною і Південною Америкою, Антарктидою. Морські межі має з Північним Льодовитим, Індійським, Атлантичним океанами. (Тихий океан)
Другий за розміром океан після Тихого океану. Площа 91,6 млн км 2 . Має сильно порізану берегову лінію з вираженим розчленовуванням на регіональні акваторії: моря і затоки. Назву отримав від імені титана Атласу (Атланта) у грецькій міфології або від легендарного острова Атлантида. (Атлантичний океан)
Третій за розміром океан Землі, що покриває близько 20 % її водної поверхні. На півночі обмежений Азією, на заході — Аравійським півостровом і Африкою, на сході — Індокитаєм, Зондськими островами і Австралією, на півдні — Південним океаном. (Індійський океан)
Найменший за площею океан Землі, розташований між Євразією і Північною Америкою. (Північний Льодовитий океан)
Источник
Урок 4 клас » Північний Льодовитий океан»
Тема. Особливості природи Північного Льодовитого океану
Мета : ознайомити учнів із головними особливостями географічного положення океану, його рослинним і тваринним світом,
формувати уміння вчитися, здатність ставити мету навчального завдання і досягати її; удосконалювати вміння працювати в команді;
розвивати вміння правильно висловлювати думки, доводити свою точку зору;
формувати навички роботи з картами атласу, текстом підручника та іншими джерелами географічних знань;
виховувати спостережливість, захопленість неповторністю й величчю природи.
Тип уроку : комбінований.
Основні терміни і поняття : Північний Льодовитий океан, криголам.
Міжпредметні зв’язки : літературне читання.
Обладнання: карта, картки із завданнями.
I. Організаційний етап
Пролунав уже дзвінок,
Розпочався наш урок.
Сядемо тихо всі за парти,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім класі
Усі діти – молодці!
II. Контроль знань учнів.
- Хвилинка фенологічних спостережень.
СИНОПТИК: Ми всі живемо на планеті Земля. В її мальовничому куточку, який має назву Україна. Зараз у природі панує зима . Триває її перший місяць — грудень .
Сьогодні 17 грудня . Температура повітря о 7 годині ранку становила … градусів. Вітер … . Вранці … . Опад и … .
Я бажаю нехай проблеми та незгоди, не роблять на уроці н ам погоди. Приємного всім настрою.
– Сподіваюсь нашій подорожі нічого непередбаченого не завадить.
2. Перевірка домашнього завдання.
- Індійський океан повністю розташований у … півкулі.
а) південній; в) північній;
б) східній; г) західній.
2. Острови Індійського океану:
а) Мадагаскар; в) Шрі-Ланка.
3. Індійський океан най… :
а) холодніший; в) солоніший.
4. Які материки не омиває Індійський океан?
а) Африка; г) Австралія;
б) Південна Америка; д) Північна Америка.
5. Найтепліше і найсолоніше море – це :
6. У давні часи Індійський океан слугував … маршрутом:
Відповіді : 1 а; 2 а, в; 3 б, в; 4 б, 5 в, 6 б.
ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
1.Відстрочена відгадка .
– Прочитайте слова Отто Шмідт, Фритьоф Нансен, Іван Папанін .
– Чи знаєте ви, що означають ці слова?
– Так , це імена та прізвища. Але, хто ці люди?
– Чому саме на сьогоднішньому уроці з’явилися ці імена? ( Ці імена пов’язані з найменшим океаном світу. )
- Мотивація навчальної діяльності.
– Яким чином можна подолати океан?
– Чи легко подорожувати Північним Льодовитим океаном на звичайних кораблях?
Закресліть слово ЛІД і дізнайтеся, на чому дослідники подорожують Північним Льодовитим океаном.
Л І Д Л К І Д Р Л И І Д Г Л О І Л Д А Л І М Д
3.Оголошення теми й завдань уроку.
– Сьогодні ми вирушимо у подорож Північним Льодовитим Океаном.
- вивчити особливості географічного положення Північного Льодовитого океану;
- дослідити рослинний і тваринний світ океану;
- екологічні проблеми.
- І в кінці уроку дописати слова, які характеризують Північний Льодовитий океан.
– Під час експедиції мені будуть допомагати наші експерти : картограф, історик, синоптик, океанолог, еколог.
Ваша задача: уважно слухати інформацію і запам’ятовувати якомога більше цікавих фактів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Розповідь вчителя.
– Найменший з океанів планети – Північний Льодовитий. Він називається Льодовитим, адже більша його частина завжди вкрита кригою. Океан розташований на крайній півночі Землі, тому його і названо Північним.
Історик .
Північний Льодовитий океан мав багато назв. У давні часи росіяни називали його Студеним морем, англійці – Північним, португальці – Льодяним. 1845 року Лондонське географічне товариство затвердило сучасну назву.
Вчитель. Північний Льодовитий океан – найменший з океанів. Він займає тільки 4 % від площі Світового океану.
– Знайдіть Північний Льодовитий океан на карті. Які материки він омиває?
Картограф .
Північний Льодовитий океан розташований в обох півкулях на півночі нашої планети.
Омиває береги двох материків: Євразії та Північної Америки. Сполучається широкими протоками з Атлантичним океаном та вузькою Беринговою протокою з Тихим.
У ньому знаходиться більша частина крижаної Гренландії – найбільшого острова у світі.
Усі простори океану разом із його морями і островами називають Арктикою. Її природні умови впливають на погодні умови всієї Північної півкулі.
Синоптик.
Північний Льодовитий океан найхолодніший з усіх океанів. В районі Північного полюса півроку триває полярна ніч, тому поверхня отримує мало сонячного тепла. Тріскучий мороз, пронизливий вітер, сильні хуртовини – таку погоду формують холодні і сухі арктичні повітряні маси. Середня температура повітря взимку знижується до 40 – 50 градусів, а влітку становить близько 0 градусів. І майже півроку триває полярний день. Сніговий покрив триває майже вісім місяців. Узимку 90% площі океану скуто кригою , влітку – 50%. Опадів випадає дуже мало. Влітку утворюються тумани, які тримаються до 5-ти днів.
Але, як не дивно, а холодний, вкритий кригою Північний Льодовитий океан обігріває величезні простори суходолу Крайньої Півночі планети. Адже під кригою вода тепліша за повітря і тому вона віддає своє тепло. Тому взимку над океаном тепліше, а влітку навпаки – над океаном повітря холодніше.
Вчитель: – Яка середня температура повітря взимку?
– Скільки місяців триває сніговий покрив?
– Чи впливають погодні умови океану на погоду всієї Північної півкулі?
Океанолог.
Північний Льодовитий океан — це найменш глибока частина Світового океану. Його середня глибина понад 1200 м, а найбільша — 5527 м.
Північний Льодовитий океан — найхолодніший з усіх океанів. На приполярну територію сонячні промені падають косо й мало нагрівають земну поверхню. Температура води в океані впродовж року становить близько – 2°С. Північний Льодовитий океан упродовж усього року вкритий кригою.
Саме суворі кліматичні умови зумовлюють бідність, як рослинного так і тваринного світу. Найбільша різноманітність рослин і тварин – у Баренцовому морі, бо його «підігрівають» теплі води Атлантичного океану.
Рослинний світ океану здебільшого складають водорості, які здатні жити не тільки в холодній воді, а й на кризі.
Фізкультхвилинка ( руханка )
Все в порядку, спочивайте.
Дружно руки підіймайте,
Все чудово, опускайте.
Всі веселі, всі здорові,
До навчання всі готові!
Ознайомтеся з додатковою інформацією на картках. Підкресліть назви тварин Північного Льодовитого океану.
Узимку кригою вкриваються дві третини поверхні океану, влітку — лише половина. Кригоутворення починається наприкінці вересня, але найбільшої потужності крига досягає у квітні. Влітку тут активно поглинається сонячне проміння, тане крига, розвивається планктон, збільшується кількість риби й тюленів.
Крига в океані постійно дрейфує від берегів Аляски й Чукотки через Північний полюс до Гренландії зі швидкістю 2 – 4 км на добу.
Крім морської криги, в океані трапляються айсберги і так звані льодові острови. Основна маса айсбергів утворюється з льодовиків Гренландії. Льодові острови – це великі масивні круги, що здіймаються над морською поверхнею на висоту близько 10 м. Деякі з них досягають 35 км завдовжки, 20 км завширшки і 50 м завтовшки.
Це найхолодніший океан. Через суворі кліматичні умови життя в океані бідне. У товщі води живуть мікроорганізми. Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус, морська трава тостера. У ньому налічуються тільки 150 видів риб . Серед промислових риб найбільше значення мають тріска, лосось,мойва, палтус, сиг, нельма,морський окунь, пікша, океанічний оселедець, серед ссавців – нерпа, білуха, морж, тюлень, нарвал. Риба є головною поживою для морських ссавців – тюленів, моржів, білух. Полює на тюленів і рибу білий ведмідь. На скелястих берегах птахи ( чайки, гаги, топірці, баклани ) утворюють масові гніздування – «пташині базари». Тут трапляється найбільша медуза – ціанея, яка в діаметрі сягає 2 метри, а щупальця її витягуються до 20 метрів.
Північний Льодовитий океан із прилеглими територіями суходолу – це величезний нафтогазоносний басейн із найбагатшими запасами нафти й газу.
V. Первинна перевірка засвоєння знань.
– Користуючись додатковою інформацією та матеріалами підручника (с. 81 – 84 ), заповніть таблицю.
Еколог.
З середини 30-х рр. XX ст. – початку освоєння Північного морського шляху – відбувся активний наступ людини на природу північних морів. Розширення виробництва на берегах збільшило забруднення вод, скорочення біологічних ресурсів і т. д. Нині проблеми Північного Льодовитого океану зводяться до наступних:
- перелов морепродуктів (молюсків, ракоподібних, риби), непомірний видобуток морського звіра (тюленів, моржів);
- велике шумове забруднення (порушення тиші постійними пневмовзривами – гідроудари, електророзряди, геофізична розвідка, шум двигунів судів);
- забруднення акваторій нафтою, нафтопродуктами, отрутохімікатами, сміттям з берега і кораблів, скидання побутових стоків;
- підвищений радіоактивний фон (особливо в європейському секторі), захоронення радіоактивних відходів (наприклад, на Новій Землі);
- кислотні дощі, що випадають на поверхню морів.
Необхідно провести цілий ряд заходів:
- впровадження щомісячного моніторингу за станом вод і дна океану;
- дообладнання кораблів засобами радіоактивного захисту;
- повне очищення промислових і побутових стоків;
- збільшення кількості кораблів-нафтоприбиральників;
- ліквідація кладовищ суден у морях і затоках;
- ліквідація могильників радіоактивних речовин на Новій Землі.
VІ. Контроль і самоперевірка знань учнів.
1. Гра «Дешифрувальник».
– Розгадайте назви тварин Північного Льодовитого океану, знайдіть до них малюнок на дошці.
Дмевдіь ( ведмідь ), жорм ( морж ), тлеюьн ( тюлень ), арвнал ( нарвал ), чйака ( чайка ), кйраа ( кайра), качрак ( крачка).
2.Бліцопитування
– Назвіть материки, що омиває Північний Льодовитий океан.
– Як називають простір океану разом з морями? ( Арктика )
– Океан, з якого надходить тепла течія, що робить Арктику теплішою за Антарктиду. ( Атлантичний ).
– Звір – володар Арктики. ( Білий ведмідь)
– Скільки місяців триває зима? ( 9 – 10)
Ось і закінчилася наша експедиція. Прийшов час дописати слова. Зараз і переконаємося, хто з вас був дуже уважним. Най…
VІІ. Підведення підсумків
Для мене стало новим .
Історик.
Першовідкривачами узбережжя Північного Льодовитого океану вважають росіян-новгородців, які дісталися до нього наприкінці ХІ століття. Перші відомості про природу навколо полярних областей були отримані лише наприкінці ХІХ століття під час дрейфу судна норвезького дослідника Фритьофа Нансена. У 1932 році російський учений Отто Шмідт очолив експедицію на криголамі «Сибіряков» . Були проведені заміри глибини, встановлено товщу льодового покриву.
У 1937 році на крижині було розміщено наукову станцію «Північний полюс 1». У наш час вивчення природи океану продовжується за допомогою літаків, що здатні сідати на крижини та штучних супутників Землі.
VІІІ. Інформація про домашнє завдання
Обов’язковий мінімум – с.81 – 84
Творче завдання ( за вибором)
- Де в північній півкулі « народжуються» айсберги? Складіть розповідь про подорож айсберга.
- Уявіть, що вам довелося розробляти марки для пошти Північного Льодовитого океану. Запропонуйте, що на них можна зобразити.
Особливе завдання : підготувати розповідь про дослідників Північного Льодовитого океану
Источник